İşitme Cihazı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar
  • İşitme cihazı seçiminde asıl hedef işitmenin ve anlama becerisinin korunmasıdır. O nedenle estetik tercihlerden önce tıbbi ve teknik tercihler ön planda tutulmalıdır.
  • İşitme cihazı seçimi ve uygulamasında yol göstermeye yetkili meslek grupları odyolog ve odyometristlerdir. Cihaz satıcısının sağlık personeli olduğundan emin olun.
  • İşitme cihazları zaman zaman çok tiz olmamak şartı ile çınlamaları bastırabilmektedir. Ancak her türlü çınlamayı da engelleyememektedir. O nedenle çınlama için özel üretilen Oticon marka işitme cihazlarını deneyebilirsiniz. Nimet İşitme Cihazları şubelerindeki yetkililerden deneme yapmalarını rica edebilirsiniz.
  • İşitme cihazı doğru seçilse bile doğru olarak uygulanmadığı zaman ötme sesi ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu ses kulak kalıbı yapım hatalarından meydana gelse de zaman zaman ayarla ilgili bir problemden de kaynaklanabileceği akılda tutulmalıdır.
  • İşitme cihazlarında yetkili kişi tarafından önerilen pil kullanılmalıdır. Farklı numaralı pil yada saat pilleri kullanılmamalıdır. Piller güneş görmeyen, serin yerlerde muhafaza edilmelidir, buz dolabına konulmamalıdır. Pil takılırken üzerindeki kağıt çıkartıldığında yaklaşık 1 dakika beklenirse pil ömrü daha uzun olabilmektedir.
  • İşitme cihazınızı kuru tutmaya özen gösteriniz, nemden koruyunuz ve kulak kalıbınızı haftada en az 1 kez ılık sabunlu su ile yıkayıp kuruduğundan emin olduktan sonra kullanınız.
  • Son teknoloji işitme cihazları kablosuz teknolojileri de desteklemektedir. Okulda, işte, toplantılarda, TV izlerken veya telefon görüşmelerinde yaşanan problemleri Nimet İşitme Cihazları şubelerindeki yetkili kişilerle paylaşarak YARDIMCI AKSESUARLAR edinebilirsiniz.
  • TV veya gazete reklamlarında tanıtılan ve zaman zaman sokak satıcılarından bile elde edilebilen “ses yükselten” aletleri kesinlikle KULLANMAYINIZ. Kontrolsüz ve ayarsız yapılan ses yükseltimi işitme kaybını artırabilmektedir. İşitme cihazları ise hastanın işitme kaybı yapısına uygun, kişiye özel yükseltim yapmakta ve çeşitli teknolojilerle konuşma anlaşılırlığını artırmaktadır.
  • Küçük bir internet gezintisi ile işitme cihazları hakkında bolca yorum bulabilirsiniz. Lütfen işitme cihazını beyaz eşya önerir gibi öneren bu yorumları dikkate almayınız. Cihaz kullanımı devam eden bir süreçtir ve bu süreçte cihazınızı aldıktan sonra Nimet İşitme Cihazları şubelerinden destek alabilirsiniz. İşitme cihazlarına verilen ücret, cihazı kullandığınız süre boyunca yapılacak kontrolleri de kapsadığından kontrolleriniz için ekstra ücret talep edilmez.
  • İşitme cihazına değil, duyma sağlığına para harcadığınızı ve karşılığını almanın hakkınız olduğunu unutmayın.